Копія
Новодністровська міська рада
Сорок третя сесія VІІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
30 листопада 2017 р. №306 м. Новодністровськ
Про затвердження Програми охорони навколишнього природного середовища м. Новодністровськ на 2018-2020 роки
Керуючись пунктом 22 ч.1 ст. 26, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та розглянувши Програму охорони навколишнього природного середовища м. Новодністровськ на 2018-2020 роки яка передбачає ряд заходів, виконання яких забезпечить ефективну, цілеспрямовану діяльність органів міської влади щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання та відтворення природних ресурсів міста, Новодністровська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити «Програму охорони навколишнього природного середовища м. Новодністровськ на 2018-2020 роки» (далі – Програма) згідно з додатком.
- Виконавчому комітету міської ради та фінансовому управлінню міської ради при формуванні проекту бюджету міста на 2018-2020 роки передбачати кошти на реалізацію заходів Програми в межах реальних можливостей бюджету.
- Виконавчим органам міської ради, підприємствам, установам та організаціям міста, громадським організаціям – учасникам Програми забезпечити виконання заходів у визначені терміни та раз на рік за підсумками року до 05 числа місяця, наступного за звітним періодом, інформувати відділ економіки та управління комунальним майном і відділ інвестицій та енергоефективності міської ради про проведену роботу.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на міського голову та постійну комісію з питань будівництва та врегулювання земельних відносин та з питань планування бюджету, фінансів та економічного розвитку.
Міський голова (підпис є) А.Болдашев
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
рішенням міської ради
від 30 листопада 2017 року №306
П Р О Г Р А М А
ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА м. НОВОДНІСТРОВСЬК
НА 2018-2020рр.
Новодністровськ 2017 р.
- Загальні положення
В умовах інтенсивного розвитку технологій, промисловості та суспільства загалом природа вже не постає у свідомості населення та виробників, як невичерпний банк ресурсів. Питання екології звучить з кожним роком гостріше. Саме тому стратегічне планування та прогнозування, вжиття превентивних заходів та раціоналізм у використанні наявних природних ресурсів є над актуальним.
Міська влада злагоджено та планово працює у сфері енергозбереження, екологічної освіти населення, захисту та попередження негативного впливу забруднення навколишнього природного середовища на мешканців міста, раціонального використання та розширеного відтворення природних ресурсів міста.
«Програма охорони навколишнього природного середовища м. Новодністровськ на 2018-2020 роки» (далі – Програма) – це система принципів, пріоритетних напрямів та конкретних заходів у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Одним із пріоритетних напрямків розвитку міста залишається впровадження природоохоронних заходів з енергоефективності та енергозбереження.
Відповідно до постанови КМУ від 17 вересня 1996 року №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» необхідно провести роботу по наступним напрямкам :
- Будівництво та реконструкція:
– необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються в промисловості, комунальному господарстві, інших галузях народного господарства;
– дослідних та дослідно-промислових установок, пов’язаних з розробленням методів очищення стічних вод;
– систем роздільної каналізації, каналізаційних мереж і споруд на них;
– систем водопостачання;
– споруд для збирання, очищення та використання вод поверхневого стоку у системах водопостачання.
- Придбання насосного і технологічного обладнання для заміни такого, що використало свої технічні можливості на комунальних каналізаційних системах.3. Створення водоохоронних зон з комплексом агротехнічних, лісомеліоративних, гідротехнічних, санітарних та інших заходів, спрямованих на запобігання забрудненню, засміченню та виснаженню водних ресурсів, а також винесення об’єктів забруднення з прибережних смуг. 4. Будівництво та реконструкція розсіюючих випусків очищених стічних вод та проведення заходів щодо запобігання тепловому забрудненню водойм. 5. Ліквідаційний тампонаж або переведення на регульований режим роботи самовиливних артезіанських свердловин. 6. Заходи з охорони підземних вод та ліквідації джерел їх забруднення. 7. Реконструкція або ліквідація фільтруючих накопичувачів стічних вод з метою відвернення чи припинення забруднення підземних і поверхневих вод. 8. Роботи, пов’язані з поліпшенням технічного стану та благоустрою водойм. 9. Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Дністер.10. Розроблення, виготовлення та придбання систем, приладів, оснащення спеціального транспорту для здійснення контролю за кількістю та якістю поверхневих, підземних та стічних вод і скидів шкідливих речовин у водні ресурси. 11. Оснащення пунктів контролю і спостереження за забрудненням атмосферного повітря. 12. Оснащення контрольно-регулювальних пунктів для перевірки і зниження токсичності відпрацьованих газів транспортних засобів. 13. Проведення робіт з інвентаризації джерел забруднення навколишнього природного середовища. 14. Рекультивація територій полігонів твердих побутових відходів.15. Терасування крутих схилів. 16. Ліквідація негативних наслідків техногенного впливу на лісові насадження. 17. Заходи з озеленення міста. 18. Будівництво сміттєпереробного заводу. 19. Придбання та впровадження установок, обладнання та машин для збору, транспортування, перероблення, знешкодження та складування побутових і промислових відходів виробництва, кубових залишків.20. Будівництво установок, виробництв, цехів для одержання сировини або готової продукції з відходів виробництва та побутових відходів.21. Проведення екологічної експертизи. 22. Забезпечення участі у діяльності міжнародних організацій природоохоронного спрямування.
Особливе місце серед природних ресурсів належить нічим не замінному ресурсові – воді.
У сфері охорони водних ресурсів однією з актуальних проблем залишаються низькі темпи впровадження нових прогресивних технологій для очистки промислових, господарсько – побутових стічних вод.
Основними напрямками діяльності по охороні водного басейну міста є:
- реконструкція існуючих систем збору та очистки зливової каналізації;
- ремонт та заміна водопровідних мереж;
- впровадження схем контролю за станом водопровідних мереж;
- ефективне використання нових методів і технологій очищення стічних вод;
- контроль за використанням пестицидів, захист природних вод від їх негативного впливу;
- захист підземних вод та доведення якості колодязної води до санітарних норм;
- модернізація каналізаційних колекторів;
- реконструкція та будівництво водопровідно-каналізаційних мереж.
На цей час у м. Новодністровськ існує централізована система каналізації.
Стічні води від житлової забудови, промислових підприємств, адміністративно-побутових будівель системою самопливних колекторів надходять на каналізаційні очисні споруди продуктивністю 6500м3/на добу. Фактично надходить на очисні споруди до 1500 м3/на добу. Обладнання очисних споруд застаріле, енергоємне та вимагає модернізації. Каналізаційних насосних станцій нема. Після очищення та знезаражування стоки скидаються трубопроводом у р. Дністер.
Зливова каналізація побудована частково й не обслуговується. Під час дощів і в осінньо-зимовий період частина зливових стоків попадає в господарсько-фекальну каналізацію.
Виробничі стічні води малих підприємств повинні прийматися в каналізаційну мережу тільки після попереднього очищення і нейтралізації на місцевих очисних спорудах.
Для поліпшення стану каналізації міста передбачаються наступні заходи:
– будівництво нових мереж каналізації в районах нового будівництва;
– заміна існуючих мереж каналізації із чавунних труб на поліхлорвінілові;
– реконструкція існуючих очисних споруд у т.ч.: ґрат, дробарок, компресорної, насосної станції, із впровадженням енергозберігаючих технологій.
З огляду на стан поводження з відходами, пріоритетними напрямками в сфері поводження з відходами є:
– подальша організація роздільного збору сміття;
– вжиття заходів, спрямованих на зменшення небезпечних властивостей відходів;
– контроль за збором та вивезенням побутових відходів;
Основними джерелами утворення токсичних промислових відходів в місті є підприємства виробництва та постачання електроенергії, газу та води.
В промисловому виробництві найбільше утворюється відходів, що містять метали та їх сполуки, а також відходи від очищення промислових та комунальних стічних вод. Надзвичайно високо та помірно небезпечних відходів виробляється на теперішній час лише 0,001% від загальної кількості відходів.
Проблема вивозу та утилізації побутових відходів продовжує бути надзвичайно актуальною, адже з кожним роком збільшуються обсяги відходів життєдіяльності міста. Весь обсяг ТПВ, утворених у місті, вивозиться на полігон побутових відходів, розташований в межах Ожівської сільської ради Сокирянського району. Діючий полігон утримується в належному стані. В місті Новодністровськ забезпечується стабільне та системне вивезення твердих побутових відходів. Тривають роботи по організації системи вивезення твердих побутових відходів з території приватної забудови, що у поєднанні з контролем за дотриманням правил благоустрою сприяє покращенню санітарного стану на прибудинкових територіях житлових будинків, прилеглих до міста лісів та лісопаркової зони.
Програма розроблена з урахуванням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Податкового та Бюджетного кодексів України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи», «Про надра», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про екологічний аудит», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», «Про природно-заповідний фонд України», «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики до 2020 року», постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» (із змінами).
- Мета та основні завдання Програми
Мета Програми – поліпшення екологічного стану довкілля шляхом забезпечення охорони, раціонального використання і відтворення природних ресурсів; досягнення гармонійної взаємодії громади і навколишнього середовища за умов активізації економічних процесів, розвитку виробничого комплексу та інфраструктури міста.
Завдання Програми – спрямування дій міської ради та її виконавчого комітету, організацій, установ та підприємств всіх форм власності на реалізацію пріоритетних напрямів діяльності у сфері ефективного природокористування, дотримання вимог екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища.
Програма включає в себе природоохоронні заходи за наступними напрямами:
– охорона і раціональне використання водних ресурсів;
– охорона атмосферного повітря;
– охорона і раціональне використання земель;
– охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів;
– заходи щодо поводження з побутовими та промисловими відходами;
– екологічна освіта, інформаційне забезпечення, організаційно-масові заходи.
- Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми в процесі їх реалізації здійснюється за рахунок коштів міського бюджету (в межах коштів, передбачених на відповідний фінансовий рік), коштів обласного, державного бюджетів, фондів охорони навколишнього природного середовища всіх рівнів, власних коштів підприємств, установ та організацій, вкладів вітчизняних та іноземних інвесторів, інших джерел фінансування, не заборонені чинним законодавством.
- Заходи з реалізації Програми
Реалізація основних напрямків Програми передбачена шляхом виконання відповідних заходів, які наведені в додатку до Програми і розраховані на 3 роки (2018 – 2020 рр.).
У випадку невиконання заходів Програми у заплановані терміни через відсутність фінансування або з інших причин до Програми вносяться зміни в установленому порядку.
- Очікувані результати впровадження Програми
В результаті реалізації програмних заходів очікується:
– прийняття екологічно виважених управлінських рішень;
– ефективне використання коштів, передбачених на природоохоронні заходи та комплексне вирішення екологічних проблем міста;
– підвищення рівня екологічної культури та екологічної свідомості громадян;
– зменшення екологічних ризиків від зберігання накопичених відходів та раціональне використання території.
– покращити екологічний стан міста;
– захистити від підтоплень територію міста;
– зберегти існуючі та створити нові зелені насадження;
– зменшити забруднення міста побутовими відходами;
– впровадити нові технології в сфері поводження з твердими побутовими відходами;
- Впровадження, моніторинг та перегляд Програми
Виконавчі органи міської ради, підприємства, установи та організації, розташовані на території міста, відповідальні за здійснення запланованих Програмою заходів, забезпечують їх реалізацію в повному обсязі та у визначені терміни.
Відповідальні за виконання програмних заходів один раз рік за підсумками річної до 05 числа місяця, наступного за звітним періодом, інформують розробника Програми про стан виконання заходів.
Розробник Програми на підставі матеріалів від виконавців Програми узагальнює інформацію, розміщує в засобах масової інформації та на офіційному сайті міської ради у мережі Інтернет.
Забезпечення виконання завдань Програми передбачається шляхом поетапного та якісного виконання комплексу заходів усіма виконавцями, за рахунок підвищення ефективності взаємодії виконавчих органів міської ради, суб’єктів підприємницької діяльності та громадських організацій у вирішенні проблемних питань з охорони навколишнього природного середовища.
Заходи Програми можуть бути скориговані з урахуванням існуючої соціально-економічної ситуації, результатів моніторингу, реальних можливостей видаткової частини бюджету міста (визначається щорічно) та у випадках зміни законодавчих, нормативно-правових та інших актів. Коригування здійснюється за ініціативи виконавців заходів Програми, постійних комісій міської ради, суб’єктів підприємницької діяльності, громадських організацій тощо. Ініціатор готує пропозиції, до яких додає вичерпне обґрунтування (в разі необхідності розрахунок витрат) запропонованих змін.
Розробник Програми подає проект рішення щодо запропонованих змін для розгляду виконавчим комітетом та міською радою.
Питання про хід виконання заходів Програми розглядається на засіданнях виконавчого комітету та міської ради щорічно.
Контроль за виконанням Програми здійснюють постійні комісії міської ради: з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи та з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
В.о. начальника відділу земельних ресурсів та екології О.Скрипник
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк
Додаток
до Програми охорони навколишнього
природного середовища
м. Новодністровськ на 2018-2020 рр
Заходи Програми охорони навколишнього природного середовища
м. Новодністровськ на 2018-2020 роки
№
з/п |
Заходи Програми | Відповідальні виконавці | Джерела фінансування | Обсяги фінансування,
тис. гривень |
Очікуваний результат | |||||
2018 | 2019 | 2020 | ||||||||
1. Охорона атмосферного повітря | ||||||||||
1.1 | Будівництво котелень з використанням альтернативних видів палива | Відділ інвестицій та енергоефективності | Міський бюджет; державний бюджет; власні кошти підприємств, установ; інші джерела фінансування. | 3800,00 | 7000,00 | 10000,00 | Зменшення надходження забруднюючих речовин у атмосферне повітря
|
|||
1.2 | Впровадження заходів з охорони атмосферного повітря на підприємствах міста всіх форм власності | Відділ земельних ресурсів та екології | Власні кошти підприємств; вклади вітчизняних та іноземних інвесторів; інші джерела фінансування. | – | – | – | ||||
2. Охорона та раціональне використання водних ресурсів | ||||||||||
2.1 | Поетапна реконструкція причалу маломірних суден та рятувальної станції і стихійного місця відпочинку (Новодністровський пляж) | Відділ інвестицій та енергоефективності; КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; обласний бюджет; державний бюджет; інші джерела фінансування. | 200,00 | 2000,00 | 2000,00 | Розвиток рекреаційної зони | |||
2.2 | Проведення очищення дна стихійного місця відпочинку в районі причала маломірних суден, рятувальної станції та стихійного місця відпочинку(Новодністровський пляж) | Управління з питань НС, БЖ, ЦЗ та МР; КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; державний бюджет; обласний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 50,000 | 50,000 | 50,000 |
Недопущення забруднення поверхневих вод та грунту |
|||
2.3 | Продовження робіт по винесенню прибережних захисних смуг Дністровського водосховища у межах міста | Відділ земельних ресурсів та екології | Міський бюджет; державний бюджет; обласний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 50,000 | 50,000 | 50,000 | Зменшення забруднення і покращення гідрологічного режиму р.Дністер в межах міста, попередження підтоплення територій паводковими водами | |||
2.4 | Продовження робіт по благоустрою та поліпшенню санітарного стану прибережної смуги р. Дністер у межах міста | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; державний бюджет; обласний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 50,000 | 50,000 | 50,000 | ||||
2.5 | Проведення рейдових перевірок території прибережної захисної смуги Дністровського водосховища та вжиття заходів щодо недопущення порушень режиму прибережних захисних смуг, скидів господарських стоків у водойм | Відділ земельних ресурсів та екології; КП «Новодністровський житловик» | Не потребує фінансування. | – | – | – | ||||
2.6 | Будівництво та реконструкція мереж водопровідно-каналізаційної системи | Відділ інвестицій та енергоефективності; ДКП «Управління «Тепловодоканал»» | Міський бюджет; обласний бюджет; державний бюджет; обласний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 2000,00 | 8000,00 | 12000,00 |
Покращення стану забезпечення населення міста питною водою з якістю в межах науково-обґрунтованих нормативів. Реформування та розвиток водопровідно-каналізаційних мереж, підвищення ефективності та надійності їх функціонування. Покращення стану здоров’я населення міста. Охорона та раціональне використання джерел питного водопостачання |
|||
2.7 | Будівництво, реконструкція, капітальний та поточні ремонти, технічне обслуговування мережі зливової каналізації | Відділ інвестицій та енергоефективності; КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; обласний бюджет; державний бюджет; інші джерела фінансування. | 500,00 | 2000,00 | 5000,00 | ||||
2.8 | Продовження робіт по ремонту та очистці криниць загального користування | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; інші джерела фінансування. | 20,000 | 20,000 | 20,000 | ||||
2.9 | Опрацювання питання щодо впорядкування вивозу та знешкодження господарсько-побутових стоків від абонентів, які не приєднанні до мереж водовідведення м. Новодністровськ | ДКП «Управління «Тепловодоканал»» | Не потребує фінансування. | – | – | – | ||||
2.10 | Впровадження заходів з охорони та раціонального використання водних ресурсів на підприємствах міста всіх форм власності | Відділ земельних ресурсів та екології | Власні кошти підприємств; вклади вітчизняних та іноземних інвесторів; інші джерела фінансування. | – | – | – | ||||
3. Зелені насадження | ||||||||||
3.1 | Розробка локальної схеми екомережі міста Новодністровськ | Відділ земельних ресурсів та екології; | Міський бюджет; фонди охорони навколишнього природного середовища різних рівнів;інші джерела фінансування. | 5,000 | 5,000 | 5,000 | Планування заходів по відновленню, посадці і догляду за зеленими насадженнями | |||
4. Поводження з відходами | ||||||||||
4.1 | Проведення контролю за станом ґрунту, повітря та води на території полігону ТПВ | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; фонди охорони навколишнього природного середовища різних рівнів; КП «Новодністровський житловик»; інші джерела фінансування. | 5,000 | 5,000 | 15,000 | Покращення екологічного стану міста, часткова утилізація відходів | |||
4.2 | Проведення рекламно-інформаційної роботи з використанням засобів масової інформації | КП «Новодністровський житловик» | Кошти інвесторів | ,3000 | 3,000 | 9,000 | ||||
4.3 | Організаційні засоби (100-відсоткове охоплення житлових будинків приватного сектору централізованим вивезенням сміття, проведення підготовчої роботи для роздільного збирання сміття) | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; інші джерела фінансування. | 5,000 | 5,000. | 15,000 | ||||
4.4 | Створення реєстру появи несанкціонованих звалищ і їх ліквідація | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; інші джерела фінансування. | 100,00 | 200,00 | 300,00. |
Реалізація державної політики поводження з твердими побутовими відходами, яка спрямована на підвищення ресурсозбереження, зменшення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров’я людей |
|||
4.5 | Будівництво ліній по сортуванню ТПВ | Відділ інвестицій та енергоефективності; КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; обласний бюджет; державний бюджет; обласний фонд охорони навколишнього природного середовища; вклади вітчизняних та іноземних інвесторів; інші джерела фінансування. | 1000,00 | 15000,00 | – | ||||
4.7 | Посадка живої огорожі навколо полігону ТПВ | КП «Новодністровський житловик» | Обласний та державний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 100,00. | 100,00. | – | ||||
4.8 | Будівництво свердловин для контролю забруднення підземних вод | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; обласний та державний фонд охорони навколишнього природного середовища; інші джерела фінансування. | 200,00. | 100,00. | – | ||||
4.9 | Спорудження майданчиків для збирання сміття в місті | КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет; кошти інвесторів; інші джерела фінансування. | 50,00 | 100,00. | 150,00. | Поліпшення санітарного стану міста | |||
В.о. начальника відділу земельних ресурсів та екології (підпис є) О.Скрипник
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк