Копія
Новодністровська міська рада
Сорок третя сесія VIІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
30 листопада 2017 р. №290 м. Новодністровськ
Про затвердження Програми розроблення містобудівної документації на території м.Новодністровськ на 2018-2019 роки
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10, 19, 25, 26 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності”, ст.12 Закону України «Про основи містобудування», з метою регулювання планування, забудови та іншого використання територій для забезпечення сталого розвитку міста Новодністровськ з урахуванням державних, громадських і приватних інтересів, Новодністровська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Програму розроблення містобудівної документації м.Новодністровськ на 2018 -2019 роки – згідно з додатком до цього рішення.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на міського голову та комісію з питань будівництва та врегулювання земельних відносин.
Міський голова (підпис є) А.Болдашев
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк
Додаток
до рішення міської ради
від 30 листопада 2017р. №290
ПРОГРАМА
розроблення містобудівної документації м. Новодністровськ на 2018-2019 роки
- Загальні положення
Програма розроблення містобудівної документації для м.Новодністровськ на 2018-2019 (далі Програма) розроблена відповідно до вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», Земельного Кодексу України, Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації», інших законодавчих актів та нормативних документів.
- 2. Мета Програми
Метою Програми є розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні.
Містобудівна документація розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000.
Містобудівна документація, як інструмент регулювання планування території, дозволяє органу місцевого самоврядування передбачати:
– прогнозування розвитку території;
– забезпечення раціонального розселення і визначення напрямків сталого розвитку території;
– обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням;
– взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій;
– визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об’єктів;
– встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності;
– розроблення проектної документації та будівництво об’єктів;
– реконструкцію існуючої забудови;
-збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об’єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень;
– створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури;
– проведення моніторингу забудови;
– ведення містобудівного кадастру;
– здійснення контролю у сфері містобудування.
- Сучасний стан проблем
3.1. Прибережна зона міста Новодністровськ вздовж річки Дністер.
Існує проблема хаотичного розміщення тимчасових та капітальних споруд вздовж правого берега водосховища. Тому необхідно відповідно до генерального плану розробити детальний план території для розвитку гідропарку з розміщенням пляжу, яхтклубів, річкового порту, елінгів та алей для пішохідних прогулянок з майданчиками відпочинку. Проектом генерального плану передбачено опорядкування набережної з облаштуванням первинного обслуговування та системою пляжів для відпочинку мешканців та гостей міста. Для зв’язку житлової забудови та набережної пропонується канатна дорога. Сесією Новодністровської міської ради прийнято рішення №146 від 30.08.2012р. «Про розробку детального плану території баз відпочинку та спорту на прибрежній смузі р.Дністер».
3.2. Територія міського ринку
Відсутність документації для визначення подальшої розбудови та розвитку міського ринку вимагає якнайшвидшого вирішення. Тому необхідно розробити проект, яким передбачити реконструкцію та розвиток існуючого торгівельного майданчика, збереження існуючих об’єктів торгівельного призначення, облаштування головного входу в торгівельний майданчик з вулиці В.Куреньова, функціональний розподіл території майданчику на продуктову, промтоварну та комунальну зони.
3.3. Детальні плани території садових товариств
На території міста виникла гостра проблема при виконанні вимог Постанови Кабінету Міністрів України №321 від 29.04.15р. «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки» в частині зміни цільового призначення земельної ділянки. Вирішити дану проблему можна лише при виготовленні містобудівної документації конкретного садового товариства – детального плану території.
3.4. Детальний план території під розширення міського кладовища
Дефіцит місць для поховання на міському кладовищі створив соціальну напругу в населеному пункті. Тому розширення території кладовища вимагає вирішення в найкоротші терміни. Найоптимальнішим шляхом подолання проблеми є збільшення території міського кладовища за рахунок території сільськогосподарського призначення. Тому для виконання проектної документації на кладовище необхідно розробити детальний план території, що підлягає під розширення, з урахуванням зміни цільового призначення землі.
- Виконання Програми має розподіл на основні заходи:
4.1. Розробка детальних планів територій
Детальний план територій – є містобудівною документацією з планування території на місцевому рівні та розробляється для всієї території населеного пункту або її частини на основі затвердженого генерального плану міста.
Детальний план розробляється з метою:
– деталізації і уточнення у більш крупному масштабі положень генерального плану міста;
– формування принципів планувально-просторової організації забудови;
– встановлення червоних ліній та ліній регулювання забудови;
– виявлення та уточнення територіальних ресурсів для всіх видів містобудівного використання;
– обґрунтування потреб утворення нових земельних ділянок і визначення їх цільового призначення, зміни цільового призначення існуючих земельних ділянок, їх перепланування, а також зміни функціонального використання споруд на територіях реконструкції забудови;
– визначення напрямів, черговості та обсягів подальшої діяльності щодо:
▪ інженерної підготовки території;
▪ створення інженерно-транспортної інфраструктури та інженерного забезпечення територій;
▪ розміщення об’єктів забудови всіх видів;
▪ організації транспортного і пішохідного руху;
▪ охорони та поліпшення стану навколишнього середовища;
▪ комплексного благоустрою з організацією розвитку зелених зон;
▪ використання підземного простору тощо.
Детальний план території під розширення міського кладовища розробляється з метою вирішення проблеми дефіциту місць для поховання та визначення планувальної структури території розширення.
4.2. Розроблення проекту реконструкції міського ринку
Розроблення проекту міського ринку сприятиме розвитку існуючого торгівельного майданчика, збереження існуючих обʼєктів та облаштування благоустрою території. Проект передбачатиме розподіл території ринку на функціональні зони, що сприятиме раціональному використанню площі.
- Очікувані результати
В результаті виконання заходів буде створено цілісну і логічну систему управління використання території Новодністровської міської ради на базі її планування і зонування.
Очікуваними результатами виконання заходів Програми є:
– налагодження дієвого контролю за дотриманням чинних законодавчих і нормативних актів у сфері містобудування, за регулюванням забудови та використанням територій міста Новодністровськ, за врахуванням державних, громадських та приватних інтересів під час забудови територій на місцевому рівні;
– забезпечення виконання положень законодавства у сфері містобудування при вирішенні питань забудови територій;
– забезпечення доступної та повної інформації про наявність на території міста земель державної та комунальної власності, які не надані у користування та можуть бути використані під забудову, а також інформацію щодо містобудівних умов та обмежень земельних ділянок тощо;
– залучення інвестицій у розвиток території міста;
– виконання позицій містобудівної документації;
– забезпечення розвитку міського ринку.
Прийняття рішень міської ради щодо надання та вилучення земельних ділянок, розміщення будівництва відбуватиметься на підставі чітко встановлених і зрозумілих для громадськості дозвільних процедур.
- Обсяги та джерела фінансування
Обсяги фінансування розробки містобудівної документації вказані на основі орієнтовної вартості проектно-вишукувальних робіт, визначеної за даними проектних організацій, які є виконавцями містобудівної документації населених пунктів. Черговість виконання проектно-вишукувальних робіт на період 2018-2019 років встановлена з урахуванням пріоритетних напрямків розвитку територій, актуальності вирішення означених Програмою проблем щодо розвитку територій та ефективності використання коштів на виконання передбачених заходів, а також на підставі пропозицій відділу архітектури і містобудування.
Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить 650 тис. грн., у тому числі за рахунок міського бюджету – 580 тис. грн., з інших джерел, не заборонених законом (в тому числі соціальних коштів, коштів ДФРР та інших) – 70 тис.грн.
В обсяг фінансування Програми можуть вноситися зміни протягом року.
Графік розроблення містобудівної документації на 2018-2019 роки по місту Новодністровськ відображено у додатку до Програми розроблення містобудівної документації на територію Новодністровської міської ради на 2018- 2019 роки.
- Система управління та контролю за ходом виконання Програми
Відділ архітектури та містобудування Новодністровської міської ради є відповідальним за виконання запланованих у Програмі заходів, забезпечує їх реалізацію в повному обсязі. Відділ архітектури та містобудування у визначені терміни, але не рідше одного разу на рік звітує про хід виконання Програми на сесії Новодністровської міської ради.
Начальник відділу
архітектури та містобудування (підпис є) М. Черватюк
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк
Додаток
до Програми розроблення
містобудівної документації
м. Новодністровськ на 2018-2019 роки
Очікувані витрати на розроблення містобудівної документації на 2018-2019 роки по місту Новодністровськ
№ з/п | Тип витрат | Необхідний загальний обсяг фінансування
(тис. грн.) |
У тому числі по рокам
|
|||
2018 | 2019 | |||||
Місцевий бюджет | Інші кошти, не заборонені законодав-ством (в тому числі соціальні кошти, кошти ДФРР та ін.) | Місцевий бюджет | Інші кошти, не заборонені законодав-ством (в тому числі соціальні кошти, кошти ДФРР та ін.) | |||
1 | Детальний план території баз відпочинку та спорту на прибережній смузі р.Дністер | 200 | 150 | 0 | 50 | 0 |
2 | Детальні плани території садових товариств м.Новодністровськ | 150 | 40 | 10 | 40 | 60 |
3 | Детальний план території розширення Новодністровського міського кладовища | 100 | 100 | 0 | 0 | 0 |
4 | Проект реконструкції Новодністровського міського ринку | 200 | 200 | 0 | 0 | |
Всього | 650 | 490 | 10 | 90 | 60 |
Начальник відділу
архітектури та містобудування (підпис є) М. Черватюк
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк