Копія
Новодністровська міська рада
Сорок третя сесія VІІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я
30 листопада 2017 р. №284 м. Новодністровськ
Про затвердження Програми відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат КП «Новодністровський житловик» на 2017 – 2018 роки
Відповідно до п.27 ч.1 ст.26, ст.59, ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.31 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, ст.9 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, Новодністровська міська рада
В И Р І Ш И Л А :
- Затвердити Програму відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат КП «Новодністровський житловик» на 2017 – 2018 роки (додаток додається).
- Затвердити розрахунок різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат КП «Новодністровський житловик» по заробітній платі з ЄСВ та електричній енергії за І півріччя 2017 року (додаток 1,2), за III квартал 2017 року (додаток 3,4).
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови, комісію з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, побутового обслуговування населення та комісію з питань планування бюджету, фінансів та економічного розвитку.
Міський голова (підпис є) А.Болдашев
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням міської ради
від 30 листопада 2017р. №284
Програма
відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат КП «Новодністровський житловик»
на 2017 – 2018 роки
І. Загальна характеристика Програми
1. | Розробник Програми | КП «Новодністровський житловик» |
2. | Співрозробники Програми | Новодністровська міська рада |
3. | Відповідальний виконавець Програми | Новодністровська міська рада,
КП «Новодністровський житловик» |
4. | Учасники Програми | Новодністровська міська рада,
КП «Новодністровський житловик» |
5. | Терміни реалізації Програми | 2017- 2018 роки |
6. | Перелік місцевих бюджетів, які приймають участь у виконанні Програми | Міський бюджет |
7. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації
Програми (тис. грн.) |
850,00 |
8. | В тому числі бюджетних коштів, тис. грн. | 850,00 |
9. | Основні джерела фінансування Програми | Міський бюджет |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання
якої спрямовані заходи Програми
Комунальне підприємство «Новодністровський житловик» здійснює свою діяльність на підставі Статуту затвердженого рішенням Новодністровської міської ради №337 від 04.11.2016 року. Основними видами діяльності підприємства є надання житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів.
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» орган місцевого самоврядування (Новодністровська міська рада) встановлює тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцю (КП «Новодністровський житловик») різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
В разі змін цін на складові тарифів, збільшення мінімальної заробітної плати, податків та зборів діюче законодавство, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» з метою недопущення збитковості підприємств, які надають такі послуги, передбачає коригування тарифів за відповідними складовими.
Проте, сама процедура коригування, організаційні та технологічні зміни на підприємствах, не дозволяють здійснювати коригування діючих тарифів при кожній зміні цін на складові. В результаті на підприємствах створюються значні суми кредиторської заборгованості, в тому числі по заробітній платі, податках, оплаті за енергоносії. Виробник послуг не в змозі проводити поточні ремонти мереж через відсутність коштів.
На сьогоднішній день відсутність відшкодовування витрат комунальних підприємств в розмірі різниці між фактичними витратами та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів ставить під загрозу стабільність забезпечення населення житлово-комунальними послугами належної якості і може призвести до:
припинення або суттєвого обмеження надання цих послуг; збільшення заборгованості за спожиту електроенергію і інші товарно-матеріальні цінності;
виникнення заборгованості із заробітної плати;
нарахування підприємствам штрафних санкцій і пені за несвоєчасні і неповні розрахунки за енергоносії та несвоєчасну оплату податкових зобов’язань.
Відповідно пункту 5 статті 91 Бюджетного кодексу, місцеві бюджети мають право передбачати кошти на фінансування програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів.
Дана Програма розроблена на виконання та з дотриманням вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів».
ІІІ. Мета Програми
Не допустити погіршення надання послуг населенню КП «Новодністровський житловик», стабілізація фінансового стану житлово-комунального підприємства, попередження його збитковості, сприяння своєчасному проведенню розрахунків по заробітній платі, енергоносіям, податкам і зборам та з іншими постачальниками і підрядниками.
- Завдання Програми
Основними завданнями Програми є:
– зменшення фінансового навантаження на сім’ї, які мають незначні доходи, в тому числі на ті, члени сім’ї яких через дефіцит робочих місць тривалий період часу не мають можливості працевлаштуватися або не працюють у зв’язку з незадовільним станом здоров’я, а відповідно, останні не мають права на житлову субсидію;
– надання фінансової підтримки підприємству, яке надає житлово-комунальні послуги у місті населенню по ціні (тарифу), затвердженому рішенням виконавчого комітету міської ради, яка є нижчою від економічно-обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання);
– сприяння стабільній роботі житлово-комунального підприємства, покращенню його матеріально-технічної бази;
– підвищення якості послуг, які надаються населенню міста.
- Шляхи і засоби розв’язання проблеми, обсяги
та джерела фінансування
Серед альтернативних способів досягнення цілей даної Програми є:
1) Збереження існуючого стану та без відшкодування різниці в тарифах з міського бюджету.
Ця альтернатива є неприйнятною, оскільки порушує діюче законодавство і потребує негайного вирішення. У разі збереження існуючого стану може порушитися режим та якість надання послуг.
2) Своєчасне встановлення більш високих економічно обґрунтованих тарифів.
Ця альтернатива є неприйнятною з двох причин:
– своєчасність процедури перегляду тарифів неможлива з-за самої процедури їх встановлення;
– часте підвищення тарифів для населення не бажане з соціально-політичних мотивів.
3) Виділення коштів з державного бюджету для відшкодування різниці в тарифах.
Виділення коштів з державного бюджету для відшкодування різниці в тарифах не розповсюджується на надання житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів.
Ця альтернатива є неприйнятною.
4) Виділення з міського бюджету коштів для компенсації різниці в тарифах
Ця альтернатива є прийнятною, тому що запропоноване рішення є найбільш збалансованим.
З метою врахування інтересів як споживачів послуг, так і комунального підприємства «Новодністровський житловик», вирішення проблеми, зазначеної в пункті 1, пропонується здійснити шляхом прийняття рішення Новодністровської міської ради «Про затвердження Програми відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат КП «Новодністровський житловик» на 2017 – 2018 роки.
VІ. Фінансове забезпечення Програми
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, у межах сум, затверджених на відшкодування різниці між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг на відповідний бюджетний рік.
№ з/п | Заходи Програми | Джерела фінансування | Орієнтовний обсяг фінансових ресурсів | Очікуваний результат | ||
всього | 2017 | 2018 | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1 | Відшкодування різниці в тарифах КП «Новодністровський житловик» | Міський бюджет | 850,0 | 550,0 | 300,0 | – забезпечення беззбиткової діяльності підприємства в частині надання послуг
– дотримання вимог діючого законодавства – отримання стабільних та якісних житлово – комунальних послуг |
VІІ. Фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється порядком:
- Фактичне відшкодування різниці в тарифах для комунального підприємства «Новодністровський житловик» проводиться на підставі рішення міської ради про затвердження розрахунку різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово – комунальні послуги для населення, що затверджується рішенням виконавчого комітету новодністровської міської ради, та розміром економічно обґрунтованих витрат на житлово-комунальні послуги.
- Фінансове управління перераховує кошти з міського бюджету головному розпоряднику коштів – Новодністровській міській раді, в межах затверджених в міському бюджеті призначень на цю мету.
- Головний розпорядник коштів здійснює перерахування коштів міського бюджету одержувачу бюджетних коштів – КП «Новодністровський житловик» на рахунки, відкриті в УДКСУ в Чернівецькій області.
Фінансування заходів Програми здійснюється в межах фінансових можливостей міського бюджету.
VІІI. Очікувані результати
Виконання положень Програми дасть змогу:
– виконати вимоги Закону України “Про житлово-комунальні послуги”;
– забезпечити роботу житлово-комунального підприємства «Новодністровський житловик» без збитків;
– своєчасно сплачувати податки, збори та інші платежі;
– належно виконувати зобов’язання роботодавця перед працівниками підприємства по оплаті праці;
– залучати до роботи у житлово-комунальних підприємствах відповідальних та висококваліфікованих працівників;
– покращити якість послуг.
ІХ. Система управління та контролю за ходом виконання Програми
Координація по виконанню Програми покладається на комісію з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, побутового обслуговування населення Новодністровської міської ради.
КП «Новодністровський житловик» щороку до 1 березня надає звіт про стан та результати виконання Програми.
Начальник
КП «Новодністровський житловик» (підпис є) А.Білоткач
Згідно
Секретар міської ради Н.Кримняк